O nás
Kolem psů jsme se pohybovali od dětství, hlavně u babičky a dědy, ale „svého“ psa jsme si pořídili až o mnoho let později. Doma jsme začali vybírat, jaké plemeno budeme chtít. Mělo se jednat o většího psa s krátkou srstí, energického, vytrvalého, protože náš volný čas jsme nejraději trávili venku, v přírodě, na vycházkách nebo výletech po památkách. Hledali jsme tedy nejdříve společníka na společné akce. Volba padla na nádherného psa s šedou srstí, uhrančivým pohledem, který svým vzhledem a chováním připomíná aristokrata. A tak přišla do naší rodiny první fenka výmarského ohaře Ashley. To se psal rok 2010 a během krátké doby se stala nedílnou součástí naší rodiny. Ale přišlo to, co u výmarských ohařů musí přijít, zahrada, výlety a vycházky, to vše začalo být očividně málo. Jakmile byla v lese, změnila se a ukazovala své přirozené vlastnosti a tak jsme pomalinku začali pronikat do loveckého výcviku a zároveň absolvovali první výstavy. Bohužel osud tomu nechtěl a u Ashley jsme se nedočkali pokračovatelů rodu.
Náš smutek byl velmi hluboký, ale takřka hned bylo rozhodnuto, že si pořídíme výmarku novou…začali jsme se poohlížet po nové fence. Osud tomu tentokrát chtěl, aby se do našeho domku nastěhovaly fenky hned dvě. Toto vše se událo na konci roku 2019. Nejdříve jsme si ze Slovenska přivezli fenku Bonu z Vinohradských polí, pro nás od začátku BELLU a za ani ne dva měsíce jsme si jeli k chovateli Šedých lovců do Rožmitálu pod Třemšínem pro druhou fenku Oru Šedého lovce a zde bylo jasné, že pro nás to bude opět ASHLEY. A tentokrát jsme se s manželem hned od začátku vrhli do obrovského kolotoče výcviku, loveckých zkoušek, výstav, který stále trvá. Stále více pronikáme do tajů mysli těchto nádherných psů a my sami stále více pronikáme do tajů myslivecké kynologie za velké podpory a pomoci a hlavně cenných rad našeho mysliveckého mentora a jeho skvělé paní. Dnes si již náš život bez výmarských ohařů nedokážeme vůbec představit. Ale to je jen začátek našeho příběhu….
Tady začala psí láska …
Něco o výmarském ohaři….
Výmarský ohař je považován za nejstarší plemeno ohaře. Dodnes je všestranným a vášnivým loveckým psem. Aristokrat mezi psy s lesklou stříbřitou srstí a hrdým výrazem je však stále oblíbenější i mezi neprofesionály. Jako rodinný pes je však vhodný pouze v případě, že má dostatek alternativních aktivit.
Pohled na výmarského ohaře už dávno nerozbuší srdce jen lovcům. Mnoho milovníků psů obdivuje obzvláště třpytivou stříbrošedou srst, která je ve světě psů vzácná. Dalším výrazným rysem jsou jantarově hnědé oči. Ve štěněcím věku ještě nebesky modré.
Výmarský ohař má štíhlou, svalnatou a harmonickou postavu. Hlava s dlouhýma svěšenýma ušima je dobře tvarovaná. Dokonalý typ ušlechtilého loveckého psa ztělesňuje výmarský ohař i svým hrdým postojem.
V dospělosti dosahuje výmarský ohař výšky v kohoutku mezi 60 a 70 cm. Patří tak mezi poměrně velké psy. Hmotnost se pohybuje mezi 30 a 40 kg. Feny jsou obecně o něco menší a lehčí než samci.
Jejich šedá barva srsti se mění od stříbrošedé přes jelení až po myší šedou. Bílé znaky na hrudi a tlapkách jsou v malé míře přípustné. Jsou však dosti vzácné.
Jak název napovídá, za kolébku výmarského ohaře je považováno výmarské panství. Velkovévoda Karel August z Výmaru již od konce 18. století choval tyto elegantní šedé psy. Oceňoval zejména jejich všestranné lovecké schopnosti.
Výmarský ohař se stal užitečným a ušlechtilým společníkem šlechticů a lovců. Ti byli okouzleni jeho pozoruhodným citlivým nosem, vytrvalostí a bystrostí při lovu zvěře a dravců. Výmarský ohař byl oblíbený i pro svou poslušnost vůči svému pánovi. Cenil se také jeho hlídací a ochranářský instinkt.
V Německu se dnes při chovu výmarského ohaře klade důraz na jeho lovecké využití.
Standard FCI klade důraz na tyto vlastnosti:
- spolehlivost při vystavování zvěře
- spolehlivost při práci ve vodě
- zaměření na práci po výstřelu
Je také zdůrazňována všestrannost, vytrvalost při hledání, kontrolovaný temperament a snadná ovladatelnost. Psi, kteří nemohou prokázat tyto vlastnosti při zkouškách lovecké upotřebitelnosti, nejsou v zemi původu plemene povoleni k chovu. Aby byly splněny požadavky loveckého psa, jsou výmarští ohaři v Německu předáváni pouze lovcům. V USA, Kanadě, Velké Británii a dalších zemích se výmarský ohař používá nejen jako lovecký pes. Uplatňuje se také jako pes záchranářský, terapeutický, policejní. Dále slouží na vyhledávání drog.
I jako čistě rodinný a společenský pes se šedý krasavec těší stále větší oblibě. Není tedy divu, že se v posledních letech i v jeho rodném Německu opakovaně diskutuje o tom, zda výmarský ohař není vhodný i jako rodinný pes.
Elegantní vzhled také přispěl k tomu, že i nelovci projevují stále větší zájem o tyto krásné psy. Lze však výmarského ohaře skutečně chovat jako rodinného psa?
Kritici zdůrazňují, že výmarský ohař je typický pes jednoho člověka. Poslouchá svého pána a ostatní členy rodiny toleruje. Zastánci zdůrazňují jeho orientaci na člověka, jeho láskyplnost a výraznou vůli k učení. To z něj dělá nejen citlivého, ale také mimořádně věrného a poslušného společníka.
Tato dvě hodnocení se mohou zdát zcela odlišná. Na obou je však pravděpodobně něco pravdy. Koneckonců vývoj povahy psa závisí nejen na genech, ale také na výchově, socializaci a prostředí.
Jedno je jisté: výmarský ohař je náročný pes. Jako původně lovecký pes má přirozeně velkou touhu po pohybu. Patří proto přinejmenším do velmi zkušených rukou. Majitelé musí respektovat a podporovat zvláštní povahu tohoto plemene.
V rámci FCI se kromě typického výmarského ohaře s krátkou srstí chovají i dlouhosrstí výmarští ohaři.